Auto z oc sprawcy
Przysługuje on właścicielowi samochodu, którego pojazd został uszkodzony z winy innego kierującego. Koszty wynajmu zostaną pokryte z polisy OC sprawcy.
Nie. Przez długi czas ubezpieczyciele nie chcieli płacić za wynajem pojazdu zastępczego z OC sprawcy, gdy sprawa dotyczyła osób fizycznych. W listopadzie 2011 roku Sąd Najwyższy orzekł, że również osoba prywatna ma prawo żądać takiego świadczenia. Podkreślono, że niemożność codziennego dojeżdżania do pracy, odwożenia dzieci do szkoły, czy odwiedzania chorego członka rodziny jest istotną stratą moralną (która jest równoważna ze stratą materialną w przypadku firm). Co więcej, firma ubezpieczeniowa nie może argumentować swojej odmowy tym, że poszkodowany może wykonywać wszystkie te czynności, korzystając z transportu publicznego.
Należy zgłosić się do naszego salonu i przedstawić dokumentację szkody na pojeździe. Później wystarczy podpisać stosowne dokumenty, wybrać odpowiednie auto z naszej oferty i korzystać z niego przez cały okres naprawy własnego pojazdu.
Tak. Ubezpieczyciel sprawcy wypadku/kolizji ma obowiązek pokryć z jego polisy OC koszty wynajmu samochodu zastępczego za cały okres wyłączenia uszkodzonego pojazdu z użytkowania. Tyczy się to więc nie tylko samej naprawy, ale np. oczekiwania na części, konieczności przeprowadzenia oględzin dodatkowych itd.
Nie. Poszkodowany ma prawo wyboru firmy, w której chce wynająć samochód zastępczy, nawet jeśli koszty jej usług będą wyższe, niż tej, wskazanej przez ubezpieczyciela.
Nie. Poszkodowany może dowolnie korzystać z samochodu aż do czasu kompletnej likwidacji szkody. Ubezpieczyciel nie może narzucić mu limitu kilometrów, godzin, w których może użytkować pojazd, itp.
Nie. Wypożyczenie samochodu zastępczego odbywa się całkowicie bezkosztowo dla poszkodowanego. Zapłatę za wynajęte auto uiści ubezpieczyciel sprawcy z jego polisy OC, a my zajmiemy się wszystkimi formalnościami.. Klient tylko przyjeżdża, składa oświadczenie, o którym była mowa wcześniej, korzysta z bezpłatnego samochodu zastępczego do dnia naprawy swojego pojazdu, a w przypadku szkody całkowitej do dnia wypłaty odszkodowania za skasowany pojazd.